W świecie, w którym możemy uzyskać prawie wszystko za pomocą pchnięcia lub kliknięcia, nic dziwnego, że przenieśliśmy większość naszej aktywności społecznej do cyfrowej przestrzeni. Ludzie, którzy pragną kontaktu społecznego, mogą logować się na różnych stronach internetowych, aby komunikować się z innymi, którzy chcą tego samego. Podobnie jak w przypadku każdej opcji online, istnieją zalety i wady w wyborze wirtualnej komunikacji zamiast osobistej. Jakie są te plusy i minusy?

Nie mając kogoś, kto z nim porozmawia, może być niezwykle trudne. Czasami wydaje się, że twoi przyjaciele i rodzina nie rozumieją, przez co przechodzisz, lub nie masz wystarczająco dużo czasu na rozmowę. Lub możesz docenić ich punkt widzenia, ale martwić się o bycie ciężarem. Być może masz coś osobistego, czym chcesz się podzielić, ale nie czujesz, że możesz to zrobić z bliskimi osobami. A może jesteś kimś, kto nie ma mnóstwa przyjaciół. W tych i innych czasach czaty online mogą być atrakcyjne. Jednak nie wszyscy mają takie same doświadczenia-lub otrzymują te same korzyści-gdy odwiedzają pokój rozmów.

Czat randkowy oraz towarzyski – najlepsze czaty

Niektóre z zalet i wad czatów online

Większość czatów oferuje anonimowość, która może dać nam pewność, że rozmawiamy o rzeczach, których normalnie nie dzielimy się z ludźmi, których znamy “w prawdziwym życiu” (IRL). Może łatwiej jest otworzyć się na ludzi, których spotykamy w Internecie, ale czy warto to robić? Przyjrzyjmy się niektórym plusom i minusom.

Plus

  • Anonimowość
  • Możliwość poznawania nowych ludzi o różnych poglądach
  • Możliwość uzyskania perspektywy z całego świata
  • Łatwo jest znaleźć ludzi w zależności od wieku, płci, zainteresowań i celów (niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia społecznego, czy randek)
  • Darmowy i łatwy w użyciu
  • Oferuje bezstronne opinie

Kiedy rozmawiasz z kimś na czacie, możesz mieć wspólne rzeczy, ale nie znasz tej osoby tak blisko, jak jej przyjaciele i rodzina. Chociaż może to wydawać się wadą, może to być również korzyść, ponieważ czasami możesz uzyskać lepszą perspektywę od nieznajomego niż od kogoś, kto dobrze cię zna. Ci, którzy cię kochają, mogą być stronniczy na Twoją korzyść i mogą nie być w stanie obiektywnie zobaczyć Twojej sytuacji.

Ponadto, jeśli jesteś kimś, kto zmaga się z dzieleniem się swoimi emocjami, możesz czuć się bardziej komfortowo podczas pisania. Jest pewne Bezpieczeństwo i wygoda w nie dzieleniu się głębokimi uczuciami twarzą w twarz. Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli zmagasz się z lękiem i niską samooceną. A anonimowość to kolejny przywilej komunikacji w Internecie.

Niektóre z zalet i wad czatów online

Ponadto istnieje Solidarność, którą można znaleźć, gdy rozmawiasz z kilkoma osobami przechodzącymi przez podobne sytuacje. Podczas gdy twoja rodzina i przyjaciele mogą być w stanie cię pocieszyć, nie zawsze są w stanie zrozumieć, przez co przechodzisz. Wiele forów internetowych pozwala łączyć się z ludźmi, których tło jest podobne do twojego, lub jeśli szukasz innego punktu widzenia, masz możliwość rozmowy z różnymi ludźmi, którzy mogą wprowadzić cię w nowe sposoby myślenia.

Wreszcie, jeśli czujesz się odizolowany, lepiej mieć kogoś, z kim można porozmawiać online, niż nikogo innego-chyba że rozmawiasz z kimś, kto jest toksyczny. Utrzymywanie naszych emocji w środku może być katastrofalne, więc nawet jeśli nie masz osobistego czatu z kimś, przesyłanie wiadomości na tablicy ogłoszeń i otrzymywanie informacji zwrotnych od innych może mieć znaczenie.

Szwindel

  • Nie możesz być pewien, czy inni ludzie są uczciwi lub że są tymi, za których się podajesz
  • Jeśli czujesz się bezbronny, ludzie w internecie mogą próbować cię wykorzystać
  • Budowanie relacji w Internecie może sprawić, że będziesz spędzać mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną

Podczas gdy większość ludzi na forach internetowych naprawdę chce pomóc, nie możemy znać czyjejś prawdziwej motywacji. Na przykład wszyscy wiemy o problemie nękania w Internecie. Poza tym są ludzie, którzy udają kogoś innego, aby zdobyć zaufanie innych. Pamiętaj, aby podawać zbyt wiele informacji identyfikujących w Internecie, dopóki nie poczujesz się komfortowo z kimś. Jeśli ktoś sprawia, że czujesz się nieswojo, powinieneś rozważyć zakończenie czatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here